Koncert Krstných otcov v Sade Janka Kráľa v lete 2022. Foto: Matej Kotuľa/BKIS
Aj túto letnú sezónu plánuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) pestrý kultúrny program v Sade Janka Kráľa. V rámci Bratislavského kultúrneho leta budú vybrané piatky patriť najmä mladým. Minulý rok sa aj vďaka systému podpory Open Call – Ponuka programu predstavila kapela Krstní otcovia, ktorú už toto leto čaká koncertovanie po rôznych festivaloch. Rozprávali sme sa s dvomi z nich, Ambrózom Šulejom a Davidom Salamonom.
Aktuálne v BKIS pripravujeme rozmanitý program na Bratislavské kultúrne leto. Vy ste na ňom minulý rok koncertovali v Sade Janka Kráľa. Ako sa vám hralo?
Ambróz: Bol to dobrý koncert. Hralo sa nám tam príjemne a pamätám si, že tam bol aj dobrý zvuk. Vraj tam bolo aj dosť ľudí, no neviem to zhodnotiť, lebo je to otvorený priestor a ľudia stáli aj pomimo. Podľa mňa však koncert vyšiel.
Kedy a ako vznikla vaša kapela?
Ambróz: S basákom Melicharom sme sa spoznali, keď sme mali 12 rokov a chodili sme spolu jamovať. Založili sme kapelu, najprv sme to brali ako srandu, ale postupne sa to vyformovalo do súčasnej podoby. Vznikali sme organicky, od roku 2019 sme začali spolu cvičiť a skladať piesne.
David: Ja som sa pridal minulý rok.
Vedeli ste odmalička, že sa chcete venovať hudbe?
David: Rodičia ma prihlásili do ZUŠky na keyboard, tam som chodil asi tri roky spolu so sestrou, no nebavilo ma to. K hudbe som sa vrátil až neskôr, keď som mal 18 rokov. Ambróz ma vtedy zavolal na jam session. Nevedel som, že ma chcú prizvať do kapely na synťáky, ale samozrejme som to zobral.
Ambróz: Spočiatku som veľmi chcel hrať na bicie, ale rodičia ma prihlásili na klavír. Počúval som vtedy Greenday, Red Hot Chilli Peppers, Linkin Park a tento rockovo-punkový mainstream dvetisícich rokov. Mali sme doma elektrickú gitaru, neskôr som dostal aj akustickú a potom sa klavír stal už nezaujímavým. Od 14 rokov chodím do ZUŠky na gitaru a neskôr už som si zaobstaral aj bicie, no hrať moc neviem.
Prečo sa voláte Krstní otcovia?
Ambróz: Dohodli sme sa, že to nebudeme hovoriť. Zasvätíme každého, kto sa pridá do kapely, no chceme zostať aj takí mysteriózni.
Dobre, rešpektujem to. Poďme ďalej. Toto leto hráte na Pohode aj na Grape. Tešíte sa?
Ambróz: Pre nás je prvoradé sústrediť sa na hudbu. Je fajn si hodinu zahrať pred publikom, no koncert vnímam ako prezentáciu toho, na čom pracujeme. Čas, ktorý strávime v skúšobni a niečo tvoríme, ma baví viac ako koncerty, pretože je okolo toho veľmi veľa vybavovania – odvoz vecí, stavanie nástrojov či zvukovky. Samozrejme, že je príjemné, keď nás ľudia pochvália. Vtedy vieme, že to, na čom robíme, má zmysel. Pohodu beriem tak, že je to pocta, ale nechceme zaspať na vavrínoch.
David: Mne to prišlo až surreálne, že som sa nedávno dostal do kapely a budeme hrať na Pohode. Hudba však nie je súťaž, a koniec koncov, je to ďalší koncert. Ja som rád, keď hráme hocikde a keď môžem byť s kapelou.
V zime ste vydali debutové EPčko. Ako vznikalo?
Ambróz: EPčko vzniklo ešte bez Dávida. Je fajn mať nahraté pesničky a nebyť len koncertnou kapelou, pretože na pódiu ich nedokážeme zahrať tak komplexne, ako by to ten zvuk vyžadoval. Počas korony v roku 2021 sme mali online vyučovanie a mali sme aj veľa voľného času, a tak sme veľa skúšali a vznikli z toho tri pesničky, ktoré sú na EPčku. Neskôr sme pridali aj prvú References, tá má aj videoklip. Nahrávali sme to asi pred rokom v štúdiu u Maja Ďzubáka, ktorý nahrával prvú Drť. Potom sa robili ešte nejaké dohrávky, cez leto sa mixovalo a mastrovalo.
Odkiaľ prišiel nápad na References?
Ambróz: Black Country, New Road spieva v jednej pesničke – all these references, references… – a z toho to vzniklo. Pesnička je o tom, že v súčasnosti sa už veľmi ťažko vymýšľa niečo nové a všetko sú odkazy na už spravené veci. Ja som tam dal odkaz na veci, ktoré máme radi, futbal aj filmy.
A tie zvyšné?
Ambróz: Jedna nemá text, pesnička Endringer je viac-menej o tom, ako sa menia kamaráti. Gres-2 je o globálnom otepľovaní. Tým smerom by som chcel ísť aj v ďalších pesničkách. Niečo menej osobné.
Chcete sa teda venovať viac spoločenským témam? O čom má podľa vás zmysel sa baviť?
David: Desí ma kríza globálneho otepľovania a chcel by som sa dotknúť aj teroristického útoku na Zámockej. Zaujíma ma aj sociopolitická situácia na Slovensku.
Ambróz: Počas kovidu som začal viac vnímať spoločenské problémy. Je toho veľmi veľa. V textoch sa snažím byť intersekcionálny, podľa mňa je dobré, keď sa v hudbe dá nájsť viac významov. Tiež ma najviac zaujíma globálne otepľovanie a udržateľný rozvoj. Nepáči sa mi napríklad súčasná debata o autách, podľa mňa by debata nemala byť nastavená spaľovacie motory versus elektromotory, ale mali by sme sa sústrediť na verejnú dopravu, jazdiť na bicykli a budovať mestá pre ľudí, nie autá.
Minulý rok sme hrali na benefičnom koncerte a výťažok mal ísť pre študentskú klimatickú skupinu Z lavíc do ulíc, no potom sa stala tá vražda na Zámockej a rozhodli sa peniaze venovať študentskému kvír spolku Light FiF UK.
Čo plánujete najbližšie?
Ambróz: Máme šesť nových pesničiek, ktoré sa dajú hrať aj na koncertoch a na ďalších pracujeme. V lete koncertujeme a na jeseň plánujeme nahrávať album. Ten by mal vyjsť na budúci rok na jar.
Do 31. mája sa môžu mladí umelci a umelkyne zapojiť do otvorenej výzvy Open Call – Mladí v Sade Janka Kráľa. Schávalené žiadosti budú súčasťou programu Bratislavského kultúrneho leta. Prihlasovať sa môžete prostredníctvom formuláru OC2 – umelecký program a profesie.
Text: Anna Jacková